top of page

JOOSEP TOOTS

Joosep Toots on üks Oskar Lutsu Tootsi-lugude sarja peategelastest.

"Kevades" kujutatakse Tootsi rahutu, palju ja valimatult lugeva ning

pidevalt koerusi tegeva poisina, kes satub sageli pahuksisse

ühiskonnareeglitega. Üks tema põhivastaseid on karmide

kasvatusmeetoditega köster Julk-Jüri, samas kui kooliõpetaja

Laur saavutab leebusega märksa enam. Just Tootsile keskenduvas

"Suves" saab temast "Kevades" pigem Arno Talile lähedasena kujutatud Raja Teele kosilane, kellena ta konkureerib Jorh Adniel Kiirega. Mõningasele edevusele vaatamata kujutatakse kahe teose vahepeal Venemaal mõisavalitsejana töötanud Tootsi tõsiseltvõetava põllumehena, vastandina käsitöölisest Kiirele, kes füüsilise tööga toime ei tule ning on elus pigem ebapraktiline. Samuti on "Suvest" alates kellamees Lible selgitamata põhjustel pigem Tootsi kui Arno sõber. "Tootsi pulmas" Teele ja Toots abielluvadki.

Tootsi elukohaks oli Ülesoo talu, mida ta "Suves" kaasajastama asub. Filmis "Suvi" kasutati võttepaigaks Hinni talu Võrumaal.

Kirjanik Mihkel Mutt on nimetanud Tootsi üheks Eesti kirjanduse tuntumatest triksteritest, kes lisaks vempudele on ka uudse põllumajandustehnoloogia maaletooja.

Tootsi järgi on viimastel aastatel hakatud nimetama käitumisraskustega õpilaste klasse Tootsi klassideks. Tema "aianduseksperimendi" eeskujul, mille käigus ta külvas Julk-Jüri aeda kättemaksuks karistuste eest eri taimede seemneid segiläbi, kutsutakse sarnaseid aiandusmeetodeid "Tootsi peenraks". Tootsiga seoses on levinud ka fraasid "Tootsi maakera" ja "tamasseri raud".

Joosep Toots'i prototüübiks oli Oskar Lutsul Voldemar Tootson. Ta sündis 17.02.1885 Raadivere külas ning suri 20.03.1920 Kurski kubermangus, Nazdratševos.

Õppis Palamuse koolis 1987-1899. Hilisem haridustee: Kärksi loomakasvatuse koolis omandas  loomavelskri kutse. 1900-1903 Poltaava Põllumajanduskoolis karjakasvatuse velskri kutse. 1909 võttis vastu teenistuskoha Peri mõisas Põlva kihelkonnas Võrumaal. 1914 töötas Ulilas Kurikoffi mõisas.1911-1912 ja 1915-1920 oli ametis põllmajandusalal erinevates Venemaa paikades. 1911 Abeillus Marfa Jedvokimovaga. 1912 sündis tütar Maria, kes suri kuuenädalaselt. 1914 sündis teine tütar Maria, 1917 poeg Aleksander ja 1918 poeg Voldemar, kes kahjuks suri nädalavanusena. Aleksandril oli omakorda poeg Eduard Rõžkov (ema Polina Rõžkova) ja Eduardil taas poeg Aleksander.

bottom of page